Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
idealitzo
idealitzes
idealitza
idealitzem
idealitzeu
idealitzen
Imperfet
idealitzava
idealitzaves
idealitzava
idealitzŕvem
idealitzŕveu
idealitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
idealitzí
idealitzares
idealitzŕ
idealitzŕrem
idealitzŕreu
idealitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
idealitzar
idealitzar
idealitzar
idealitzar
idealitzar
idealitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
idealitzaré
idealitzarŕs
idealitzarŕ
idealitzarem
idealitzareu
idealitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
Condicional
idealitzaria
idealitzaries
idealitzaria
idealitzaríem
idealitzaríeu
idealitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
idealitzi
idealitzis
idealitzi
idealitzem
idealitzeu
idealitzin
Imperfet
idealitzés
idealitzessis
idealitzés
idealitzéssim
idealitzéssiu
idealitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat
idealitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
idealitza

idealitzi
idealitzem
idealitzeu
idealitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
idealitzant
Participi
idealitzat
idealitzada
idealitzats
idealitzades