Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
homogene´tzo
homogene´tzes
homogene´tza
homogene´tzem
homogene´tzeu
homogene´tzen
Imperfet
homogene´tzava
homogene´tzaves
homogene´tzava
homogene´tzÓvem
homogene´tzÓveu
homogene´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
homogene´tzÝ
homogene´tzares
homogene´tzÓ
homogene´tzÓrem
homogene´tzÓreu
homogene´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
homogene´tzar
homogene´tzar
homogene´tzar
homogene´tzar
homogene´tzar
homogene´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
homogene´tzarÚ
homogene´tzarÓs
homogene´tzarÓ
homogene´tzarem
homogene´tzareu
homogene´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
Condicional
homogene´tzaria
homogene´tzaries
homogene´tzaria
homogene´tzarÝem
homogene´tzarÝeu
homogene´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
homogene´tzi
homogene´tzis
homogene´tzi
homogene´tzem
homogene´tzeu
homogene´tzin
Imperfet
homogene´tzÚs
homogene´tzessis
homogene´tzÚs
homogene´tzÚssim
homogene´tzÚssiu
homogene´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat
homogene´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
homogene´tza

homogene´tzi
homogene´tzem
homogene´tzeu
homogene´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
homogene´tzant
Participi
homogene´tzat
homogene´tzada
homogene´tzats
homogene´tzades