Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
hernio
hernies
hernia
herniem
hernieu
hernien
Imperfet
herniava
herniaves
herniava
herniÓvem
herniÓveu
herniaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
herniÝ
herniares
herniÓ
herniÓrem
herniÓreu
herniaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
herniar
herniar
herniar
herniar
herniar
herniar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
herniarÚ
herniarÓs
herniarÓ
herniarem
herniareu
herniaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
Condicional
herniaria
herniaries
herniaria
herniarÝem
herniarÝeu
herniarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
herni´
herni´s
herni´
herniem
hernieu
herni´n
Imperfet
herniÚs
herniessis
herniÚs
herniÚssim
herniÚssiu
herniessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat
herniat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
hernia

herni´
herniem
hernieu
herni´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
herniant
Participi
herniat
herniada
herniats
herniades