Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
herboritzo
herboritzes
herboritza
herboritzem
herboritzeu
herboritzen
Imperfet
herboritzava
herboritzaves
herboritzava
herboritzŕvem
herboritzŕveu
herboritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
herboritzí
herboritzares
herboritzŕ
herboritzŕrem
herboritzŕreu
herboritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
herboritzar
herboritzar
herboritzar
herboritzar
herboritzar
herboritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
herboritzaré
herboritzarŕs
herboritzarŕ
herboritzarem
herboritzareu
herboritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
Condicional
herboritzaria
herboritzaries
herboritzaria
herboritzaríem
herboritzaríeu
herboritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
herboritzi
herboritzis
herboritzi
herboritzem
herboritzeu
herboritzin
Imperfet
herboritzés
herboritzessis
herboritzés
herboritzéssim
herboritzéssiu
herboritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat
herboritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
herboritza

herboritzi
herboritzem
herboritzeu
herboritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
herboritzant
Participi
herboritzat
herboritzada
herboritzats
herboritzades