Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
helˇlenitzo
helˇlenitzes
helˇlenitza
helˇlenitzem
helˇlenitzeu
helˇlenitzen
Imperfet
helˇlenitzava
helˇlenitzaves
helˇlenitzava
helˇlenitzŕvem
helˇlenitzŕveu
helˇlenitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
helˇlenitzí
helˇlenitzares
helˇlenitzŕ
helˇlenitzŕrem
helˇlenitzŕreu
helˇlenitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
helˇlenitzar
helˇlenitzar
helˇlenitzar
helˇlenitzar
helˇlenitzar
helˇlenitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
helˇlenitzaré
helˇlenitzarŕs
helˇlenitzarŕ
helˇlenitzarem
helˇlenitzareu
helˇlenitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
Condicional
helˇlenitzaria
helˇlenitzaries
helˇlenitzaria
helˇlenitzaríem
helˇlenitzaríeu
helˇlenitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
helˇlenitzi
helˇlenitzis
helˇlenitzi
helˇlenitzem
helˇlenitzeu
helˇlenitzin
Imperfet
helˇlenitzés
helˇlenitzessis
helˇlenitzés
helˇlenitzéssim
helˇlenitzéssiu
helˇlenitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat
helˇlenitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
helˇlenitza

helˇlenitzi
helˇlenitzem
helˇlenitzeu
helˇlenitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
helˇlenitzant
Participi
helˇlenitzat
helˇlenitzada
helˇlenitzats
helˇlenitzades