Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
hebra´tzo
hebra´tzes
hebra´tza
hebra´tzem
hebra´tzeu
hebra´tzen
Imperfet
hebra´tzava
hebra´tzaves
hebra´tzava
hebra´tzÓvem
hebra´tzÓveu
hebra´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hebra´tzÝ
hebra´tzares
hebra´tzÓ
hebra´tzÓrem
hebra´tzÓreu
hebra´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
hebra´tzar
hebra´tzar
hebra´tzar
hebra´tzar
hebra´tzar
hebra´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
hebra´tzarÚ
hebra´tzarÓs
hebra´tzarÓ
hebra´tzarem
hebra´tzareu
hebra´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
Condicional
hebra´tzaria
hebra´tzaries
hebra´tzaria
hebra´tzarÝem
hebra´tzarÝeu
hebra´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
hebra´tzi
hebra´tzis
hebra´tzi
hebra´tzem
hebra´tzeu
hebra´tzin
Imperfet
hebra´tzÚs
hebra´tzessis
hebra´tzÚs
hebra´tzÚssim
hebra´tzÚssiu
hebra´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat
hebra´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
hebra´tza

hebra´tzi
hebra´tzem
hebra´tzeu
hebra´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
hebra´tzant
Participi
hebra´tzat
hebra´tzada
hebra´tzats
hebra´tzades