Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
halo
hales
hala
halem
haleu
halen
Imperfet
halava
halaves
halava
halÓvem
halÓveu
halaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
halat
halat
halat
halat
halat
halat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
halat
halat
halat
halat
halat
halat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
halÝ
halares
halÓ
halÓrem
halÓreu
halaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
halat
halat
halat
halat
halat
halat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
halar
halar
halar
halar
halar
halar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
halat
halat
halat
halat
halat
halat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
halarÚ
halarÓs
halarÓ
halarem
halareu
halaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
halat
halat
halat
halat
halat
halat
Condicional
halaria
halaries
halaria
halarÝem
halarÝeu
halarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
halat
halat
halat
halat
halat
halat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
hali
halis
hali
halem
haleu
halin
Imperfet
halÚs
halessis
halÚs
halÚssim
halÚssiu
halessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
halat
halat
halat
halat
halat
halat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
halat
halat
halat
halat
halat
halat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
hala

hali
halem
haleu
halin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
halant
Participi
halat
halada
halats
halades