Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
habilito
habilites
habilita
habilitem
habiliteu
habiliten
Imperfet
habilitava
habilitaves
habilitava
habilitÓvem
habilitÓveu
habilitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
habilitÝ
habilitares
habilitÓ
habilitÓrem
habilitÓreu
habilitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
habilitar
habilitar
habilitar
habilitar
habilitar
habilitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
habilitarÚ
habilitarÓs
habilitarÓ
habilitarem
habilitareu
habilitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
Condicional
habilitaria
habilitaries
habilitaria
habilitarÝem
habilitarÝeu
habilitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
habiliti
habilitis
habiliti
habilitem
habiliteu
habilitin
Imperfet
habilitÚs
habilitessis
habilitÚs
habilitÚssim
habilitÚssiu
habilitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat
habilitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
habilita

habiliti
habilitem
habiliteu
habilitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
habilitant
Participi
habilitat
habilitada
habilitats
habilitades