Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gusto
gustes
gusta
gustem
gusteu
gusten
Imperfet
gustava
gustaves
gustava
gustÓvem
gustÓveu
gustaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gustÝ
gustares
gustÓ
gustÓrem
gustÓreu
gustaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gustar
gustar
gustar
gustar
gustar
gustar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gustarÚ
gustarÓs
gustarÓ
gustarem
gustareu
gustaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
Condicional
gustaria
gustaries
gustaria
gustarÝem
gustarÝeu
gustarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gusti
gustis
gusti
gustem
gusteu
gustin
Imperfet
gustÚs
gustessis
gustÚs
gustÚssim
gustÚssiu
gustessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat
gustat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gusta

gusti
gustem
gusteu
gustin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gustant
Participi
gustat
gustada
gustats
gustades