Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gunito
gunites
gunita
gunitem
guniteu
guniten
Imperfet
gunitava
gunitaves
gunitava
gunitÓvem
gunitÓveu
gunitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gunitÝ
gunitares
gunitÓ
gunitÓrem
gunitÓreu
gunitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gunitar
gunitar
gunitar
gunitar
gunitar
gunitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gunitarÚ
gunitarÓs
gunitarÓ
gunitarem
gunitareu
gunitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
Condicional
gunitaria
gunitaries
gunitaria
gunitarÝem
gunitarÝeu
gunitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
guniti
gunitis
guniti
gunitem
guniteu
gunitin
Imperfet
gunitÚs
gunitessis
gunitÚs
gunitÚssim
gunitÚssiu
gunitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat
gunitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gunita

guniti
gunitem
guniteu
gunitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gunitant
Participi
gunitat
gunitada
gunitats
gunitades