Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gŁello
gŁelles
gŁella
gŁellem
gŁelleu
gŁellen
Imperfet
gŁellava
gŁellaves
gŁellava
gŁellàvem
gŁellàveu
gŁellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gŁellí
gŁellares
gŁellà
gŁellàrem
gŁellàreu
gŁellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gŁellar
gŁellar
gŁellar
gŁellar
gŁellar
gŁellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gŁellaré
gŁellaràs
gŁellarà
gŁellarem
gŁellareu
gŁellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
Condicional
gŁellaria
gŁellaries
gŁellaria
gŁellaríem
gŁellaríeu
gŁellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gŁelli
gŁellis
gŁelli
gŁellem
gŁelleu
gŁellin
Imperfet
gŁellés
gŁellessis
gŁellés
gŁelléssim
gŁelléssiu
gŁellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat
gŁellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gŁella

gŁelli
gŁellem
gŁelleu
gŁellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gŁellant
Participi
gŁellat
gŁellada
gŁellats
gŁellades