Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
grifollo
grifolles
grifolla
grifollem
grifolleu
grifollen
Imperfet
grifollava
grifollaves
grifollava
grifollÓvem
grifollÓveu
grifollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
grifollÝ
grifollares
grifollÓ
grifollÓrem
grifollÓreu
grifollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
grifollar
grifollar
grifollar
grifollar
grifollar
grifollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
grifollarÚ
grifollarÓs
grifollarÓ
grifollarem
grifollareu
grifollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
Condicional
grifollaria
grifollaries
grifollaria
grifollarÝem
grifollarÝeu
grifollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
grifolli
grifollis
grifolli
grifollem
grifolleu
grifollin
Imperfet
grifollÚs
grifollessis
grifollÚs
grifollÚssim
grifollÚssiu
grifollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat
grifollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
grifolla

grifolli
grifollem
grifolleu
grifollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
grifollant
Participi
grifollat
grifollada
grifollats
grifollades