Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gratulo
gratules
gratula
gratulem
gratuleu
gratulen
Imperfet
gratulava
gratulaves
gratulava
gratulÓvem
gratulÓveu
gratulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gratulÝ
gratulares
gratulÓ
gratulÓrem
gratulÓreu
gratularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gratular
gratular
gratular
gratular
gratular
gratular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gratularÚ
gratularÓs
gratularÓ
gratularem
gratulareu
gratularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
Condicional
gratularia
gratularies
gratularia
gratularÝem
gratularÝeu
gratularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gratuli
gratulis
gratuli
gratulem
gratuleu
gratulin
Imperfet
gratulÚs
gratulessis
gratulÚs
gratulÚssim
gratulÚssiu
gratulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat
gratulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gratula

gratuli
gratulem
gratuleu
gratulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gratulant
Participi
gratulat
gratulada
gratulats
gratulades