Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
grato
grates
grata
gratem
grateu
graten
Imperfet
gratava
grataves
gratava
gratÓvem
gratÓveu
grataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gratÝ
gratares
gratÓ
gratÓrem
gratÓreu
grataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gratar
gratar
gratar
gratar
gratar
gratar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gratarÚ
gratarÓs
gratarÓ
gratarem
gratareu
grataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
Condicional
grataria
grataries
grataria
gratarÝem
gratarÝeu
gratarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
grati
gratis
grati
gratem
grateu
gratin
Imperfet
gratÚs
gratessis
gratÚs
gratÚssim
gratÚssiu
gratessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat
gratat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
grata

grati
gratem
grateu
gratin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gratant
Participi
gratat
gratada
gratats
gratades