Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gramatitzo
gramatitzes
gramatitza
gramatitzem
gramatitzeu
gramatitzen
Imperfet
gramatitzava
gramatitzaves
gramatitzava
gramatitzŕvem
gramatitzŕveu
gramatitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gramatitzí
gramatitzares
gramatitzŕ
gramatitzŕrem
gramatitzŕreu
gramatitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gramatitzar
gramatitzar
gramatitzar
gramatitzar
gramatitzar
gramatitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gramatitzaré
gramatitzarŕs
gramatitzarŕ
gramatitzarem
gramatitzareu
gramatitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
Condicional
gramatitzaria
gramatitzaries
gramatitzaria
gramatitzaríem
gramatitzaríeu
gramatitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gramatitzi
gramatitzis
gramatitzi
gramatitzem
gramatitzeu
gramatitzin
Imperfet
gramatitzés
gramatitzessis
gramatitzés
gramatitzéssim
gramatitzéssiu
gramatitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat
gramatitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gramatitza

gramatitzi
gramatitzem
gramatitzeu
gramatitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gramatitzant
Participi
gramatitzat
gramatitzada
gramatitzats
gramatitzades