Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gramaticalitzo
gramaticalitzes
gramaticalitza
gramaticalitzem
gramaticalitzeu
gramaticalitzen
Imperfet
gramaticalitzava
gramaticalitzaves
gramaticalitzava
gramaticalitzŕvem
gramaticalitzŕveu
gramaticalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gramaticalitzí
gramaticalitzares
gramaticalitzŕ
gramaticalitzŕrem
gramaticalitzŕreu
gramaticalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gramaticalitzar
gramaticalitzar
gramaticalitzar
gramaticalitzar
gramaticalitzar
gramaticalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gramaticalitzaré
gramaticalitzarŕs
gramaticalitzarŕ
gramaticalitzarem
gramaticalitzareu
gramaticalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
Condicional
gramaticalitzaria
gramaticalitzaries
gramaticalitzaria
gramaticalitzaríem
gramaticalitzaríeu
gramaticalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gramaticalitzi
gramaticalitzis
gramaticalitzi
gramaticalitzem
gramaticalitzeu
gramaticalitzin
Imperfet
gramaticalitzés
gramaticalitzessis
gramaticalitzés
gramaticalitzéssim
gramaticalitzéssiu
gramaticalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat
gramaticalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gramaticalitza

gramaticalitzi
gramaticalitzem
gramaticalitzeu
gramaticalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gramaticalitzant
Participi
gramaticalitzat
gramaticalitzada
gramaticalitzats
gramaticalitzades