Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
grallo
gralles
gralla
grallem
gralleu
grallen
Imperfet
grallava
grallaves
grallava
grallÓvem
grallÓveu
grallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
grallÝ
grallares
grallÓ
grallÓrem
grallÓreu
grallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
grallar
grallar
grallar
grallar
grallar
grallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
grallarÚ
grallarÓs
grallarÓ
grallarem
grallareu
grallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
Condicional
grallaria
grallaries
grallaria
grallarÝem
grallarÝeu
grallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gralli
grallis
gralli
grallem
gralleu
grallin
Imperfet
grallÚs
grallessis
grallÚs
grallÚssim
grallÚssiu
grallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat
grallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gralla

gralli
grallem
gralleu
grallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
grallant
Participi
grallat
grallada
grallats
grallades