Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gracio
gracies
gracia
graciem
gracieu
gracien
Imperfet
graciava
graciaves
graciava
graciÓvem
graciÓveu
graciaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
graciÝ
graciares
graciÓ
graciÓrem
graciÓreu
graciaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
graciar
graciar
graciar
graciar
graciar
graciar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
graciarÚ
graciarÓs
graciarÓ
graciarem
graciareu
graciaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
Condicional
graciaria
graciaries
graciaria
graciarÝem
graciarÝeu
graciarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
graci´
graci´s
graci´
graciem
gracieu
graci´n
Imperfet
graciÚs
graciessis
graciÚs
graciÚssim
graciÚssiu
graciessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat
graciat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gracia

graci´
graciem
gracieu
graci´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
graciant
Participi
graciat
graciada
graciats
graciades