Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
glorio
glories
gloria
gloriem
glorieu
glorien
Imperfet
gloriava
gloriaves
gloriava
gloriÓvem
gloriÓveu
gloriaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gloriÝ
gloriares
gloriÓ
gloriÓrem
gloriÓreu
gloriaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gloriar
gloriar
gloriar
gloriar
gloriar
gloriar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gloriarÚ
gloriarÓs
gloriarÓ
gloriarem
gloriareu
gloriaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
Condicional
gloriaria
gloriaries
gloriaria
gloriarÝem
gloriarÝeu
gloriarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
glori´
glori´s
glori´
gloriem
glorieu
glori´n
Imperfet
gloriÚs
gloriessis
gloriÚs
gloriÚssim
gloriÚssiu
gloriessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat
gloriat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gloria

glori´
gloriem
glorieu
glori´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gloriant
Participi
gloriat
gloriada
gloriats
gloriades