Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
glašo
glaces
glaša
glacem
glaceu
glacen
Imperfet
glašava
glašaves
glašava
glašÓvem
glašÓveu
glašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
glacÝ
glašares
glašÓ
glašÓrem
glašÓreu
glašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
glašar
glašar
glašar
glašar
glašar
glašar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
glašarÚ
glašarÓs
glašarÓ
glašarem
glašareu
glašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
Condicional
glašaria
glašaries
glašaria
glašarÝem
glašarÝeu
glašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
glaci
glacis
glaci
glacem
glaceu
glacin
Imperfet
glacÚs
glacessis
glacÚs
glacÚssim
glacÚssiu
glacessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat
glašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
glaša

glaci
glacem
glaceu
glacin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
glašant
Participi
glašat
glašada
glašats
glašades