Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gito
gites
gita
gitem
giteu
giten
Imperfet
gitava
gitaves
gitava
gitÓvem
gitÓveu
gitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gitÝ
gitares
gitÓ
gitÓrem
gitÓreu
gitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gitar
gitar
gitar
gitar
gitar
gitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gitarÚ
gitarÓs
gitarÓ
gitarem
gitareu
gitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
Condicional
gitaria
gitaries
gitaria
gitarÝem
gitarÝeu
gitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
giti
gitis
giti
gitem
giteu
gitin
Imperfet
gitÚs
gitessis
gitÚs
gitÚssim
gitÚssiu
gitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat
gitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gita

giti
gitem
giteu
gitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gitant
Participi
gitat
gitada
gitats
gitades