Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ginyo
ginyes
ginya
ginyem
ginyeu
ginyen
Imperfet
ginyava
ginyaves
ginyava
ginyŕvem
ginyŕveu
ginyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ginyí
ginyares
ginyŕ
ginyŕrem
ginyŕreu
ginyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ginyar
ginyar
ginyar
ginyar
ginyar
ginyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ginyaré
ginyarŕs
ginyarŕ
ginyarem
ginyareu
ginyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
Condicional
ginyaria
ginyaries
ginyaria
ginyaríem
ginyaríeu
ginyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ginyi
ginyis
ginyi
ginyem
ginyeu
ginyin
Imperfet
ginyés
ginyessis
ginyés
ginyéssim
ginyéssiu
ginyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat
ginyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ginya

ginyi
ginyem
ginyeu
ginyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ginyant
Participi
ginyat
ginyada
ginyats
ginyades