Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gesto
gestes
gesta
gestem
gesteu
gesten
Imperfet
gestava
gestaves
gestava
gestÓvem
gestÓveu
gestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gestÝ
gestares
gestÓ
gestÓrem
gestÓreu
gestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gestar
gestar
gestar
gestar
gestar
gestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gestarÚ
gestarÓs
gestarÓ
gestarem
gestareu
gestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
Condicional
gestaria
gestaries
gestaria
gestarÝem
gestarÝeu
gestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gesti
gestis
gesti
gestem
gesteu
gestin
Imperfet
gestÚs
gestessis
gestÚs
gestÚssim
gestÚssiu
gestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat
gestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gesta

gesti
gestem
gesteu
gestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gestant
Participi
gestat
gestada
gestats
gestades