Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gele´tzo
gele´tzes
gele´tza
gele´tzem
gele´tzeu
gele´tzen
Imperfet
gele´tzava
gele´tzaves
gele´tzava
gele´tzÓvem
gele´tzÓveu
gele´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gele´tzÝ
gele´tzares
gele´tzÓ
gele´tzÓrem
gele´tzÓreu
gele´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gele´tzar
gele´tzar
gele´tzar
gele´tzar
gele´tzar
gele´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gele´tzarÚ
gele´tzarÓs
gele´tzarÓ
gele´tzarem
gele´tzareu
gele´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
Condicional
gele´tzaria
gele´tzaries
gele´tzaria
gele´tzarÝem
gele´tzarÝeu
gele´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gele´tzi
gele´tzis
gele´tzi
gele´tzem
gele´tzeu
gele´tzin
Imperfet
gele´tzÚs
gele´tzessis
gele´tzÚs
gele´tzÚssim
gele´tzÚssiu
gele´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat
gele´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gele´tza

gele´tzi
gele´tzem
gele´tzeu
gele´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gele´tzant
Participi
gele´tzat
gele´tzada
gele´tzats
gele´tzades