Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gelo
geles
gela
gelem
geleu
gelen
Imperfet
gelava
gelaves
gelava
gelÓvem
gelÓveu
gelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gelÝ
gelares
gelÓ
gelÓrem
gelÓreu
gelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gelar
gelar
gelar
gelar
gelar
gelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gelarÚ
gelarÓs
gelarÓ
gelarem
gelareu
gelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
Condicional
gelaria
gelaries
gelaria
gelarÝem
gelarÝeu
gelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
geli
gelis
geli
gelem
geleu
gelin
Imperfet
gelÚs
gelessis
gelÚs
gelÚssim
gelÚssiu
gelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat
gelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gela

geli
gelem
geleu
gelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gelant
Participi
gelat
gelada
gelats
gelades