Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gatinyo
gatinyes
gatinya
gatinyem
gatinyeu
gatinyen
Imperfet
gatinyava
gatinyaves
gatinyava
gatinyŕvem
gatinyŕveu
gatinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gatinyí
gatinyares
gatinyŕ
gatinyŕrem
gatinyŕreu
gatinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gatinyar
gatinyar
gatinyar
gatinyar
gatinyar
gatinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gatinyaré
gatinyarŕs
gatinyarŕ
gatinyarem
gatinyareu
gatinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
Condicional
gatinyaria
gatinyaries
gatinyaria
gatinyaríem
gatinyaríeu
gatinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gatinyi
gatinyis
gatinyi
gatinyem
gatinyeu
gatinyin
Imperfet
gatinyés
gatinyessis
gatinyés
gatinyéssim
gatinyéssiu
gatinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat
gatinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gatinya

gatinyi
gatinyem
gatinyeu
gatinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gatinyant
Participi
gatinyat
gatinyada
gatinyats
gatinyades