Infinitiu

Verbs en catalā

Fent clic es mostra la segona conjugaciķ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gatgejo
gatgeges
gatgeja
gatgegem
gatgegeu
gatgegen
Imperfet
gatgejava
gatgejaves
gatgejava
gatgejāvem
gatgejāveu
gatgejaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gatgegí
gatgejares
gatgejā
gatgejārem
gatgejāreu
gatgejaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gatgejar
gatgejar
gatgejar
gatgejar
gatgejar
gatgejar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gatgejaré
gatgejarās
gatgejarā
gatgejarem
gatgejareu
gatgejaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
Condicional
gatgejaria
gatgejaries
gatgejaria
gatgejaríem
gatgejaríeu
gatgejarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gatgegi
gatgegis
gatgegi
gatgegem
gatgegeu
gatgegin
Imperfet
gatgegés
gatgegessis
gatgegés
gatgegéssim
gatgegéssiu
gatgegessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat
gatgejat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gatgeja

gatgegi
gatgegem
gatgegeu
gatgegin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gatgejant
Participi
gatgejat
gatgejada
gatgejats
gatgejades