Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gasto
gastes
gasta
gastem
gasteu
gasten
Imperfet
gastava
gastaves
gastava
gastÓvem
gastÓveu
gastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gastÝ
gastares
gastÓ
gastÓrem
gastÓreu
gastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gastar
gastar
gastar
gastar
gastar
gastar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gastarÚ
gastarÓs
gastarÓ
gastarem
gastareu
gastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
Condicional
gastaria
gastaries
gastaria
gastarÝem
gastarÝeu
gastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gasti
gastis
gasti
gastem
gasteu
gastin
Imperfet
gastÚs
gastessis
gastÚs
gastÚssim
gastÚssiu
gastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat
gastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gasta

gasti
gastem
gasteu
gastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gastant
Participi
gastat
gastada
gastats
gastades