Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
garolo
garoles
garola
garolem
garoleu
garolen
Imperfet
garolava
garolaves
garolava
garolÓvem
garolÓveu
garolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
garolÝ
garolares
garolÓ
garolÓrem
garolÓreu
garolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
garolar
garolar
garolar
garolar
garolar
garolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
garolarÚ
garolarÓs
garolarÓ
garolarem
garolareu
garolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
Condicional
garolaria
garolaries
garolaria
garolarÝem
garolarÝeu
garolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
garoli
garolis
garoli
garolem
garoleu
garolin
Imperfet
garolÚs
garolessis
garolÚs
garolÚssim
garolÚssiu
garolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat
garolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
garola

garoli
garolem
garoleu
garolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
garolant
Participi
garolat
garolada
garolats
garolades