Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gargaritzo
gargaritzes
gargaritza
gargaritzem
gargaritzeu
gargaritzen
Imperfet
gargaritzava
gargaritzaves
gargaritzava
gargaritzŕvem
gargaritzŕveu
gargaritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gargaritzí
gargaritzares
gargaritzŕ
gargaritzŕrem
gargaritzŕreu
gargaritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gargaritzar
gargaritzar
gargaritzar
gargaritzar
gargaritzar
gargaritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gargaritzaré
gargaritzarŕs
gargaritzarŕ
gargaritzarem
gargaritzareu
gargaritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
Condicional
gargaritzaria
gargaritzaries
gargaritzaria
gargaritzaríem
gargaritzaríeu
gargaritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gargaritzi
gargaritzis
gargaritzi
gargaritzem
gargaritzeu
gargaritzin
Imperfet
gargaritzés
gargaritzessis
gargaritzés
gargaritzéssim
gargaritzéssiu
gargaritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat
gargaritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gargaritza

gargaritzi
gargaritzem
gargaritzeu
gargaritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gargaritzant
Participi
gargaritzat
gargaritzada
gargaritzats
gargaritzades