Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gansolo
gansoles
gansola
gansolem
gansoleu
gansolen
Imperfet
gansolava
gansolaves
gansolava
gansolÓvem
gansolÓveu
gansolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gansolÝ
gansolares
gansolÓ
gansolÓrem
gansolÓreu
gansolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gansolar
gansolar
gansolar
gansolar
gansolar
gansolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gansolarÚ
gansolarÓs
gansolarÓ
gansolarem
gansolareu
gansolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
Condicional
gansolaria
gansolaries
gansolaria
gansolarÝem
gansolarÝeu
gansolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gansoli
gansolis
gansoli
gansolem
gansoleu
gansolin
Imperfet
gansolÚs
gansolessis
gansolÚs
gansolÚssim
gansolÚssiu
gansolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat
gansolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gansola

gansoli
gansolem
gansoleu
gansolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gansolant
Participi
gansolat
gansolada
gansolats
gansolades