Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gansallo
gansalles
gansalla
gansallem
gansalleu
gansallen
Imperfet
gansallava
gansallaves
gansallava
gansallÓvem
gansallÓveu
gansallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
gansallÝ
gansallares
gansallÓ
gansallÓrem
gansallÓreu
gansallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
gansallar
gansallar
gansallar
gansallar
gansallar
gansallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
gansallarÚ
gansallarÓs
gansallarÓ
gansallarem
gansallareu
gansallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
Condicional
gansallaria
gansallaries
gansallaria
gansallarÝem
gansallarÝeu
gansallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
gansalli
gansallis
gansalli
gansallem
gansalleu
gansallin
Imperfet
gansallÚs
gansallessis
gansallÚs
gansallÚssim
gansallÚssiu
gansallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat
gansallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
gansalla

gansalli
gansallem
gansalleu
gansallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
gansallant
Participi
gansallat
gansallada
gansallats
gansallades