Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
funesto
funestes
funesta
funestem
funesteu
funesten
Imperfet
funestava
funestaves
funestava
funestÓvem
funestÓveu
funestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
funestÝ
funestares
funestÓ
funestÓrem
funestÓreu
funestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
funestar
funestar
funestar
funestar
funestar
funestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
funestarÚ
funestarÓs
funestarÓ
funestarem
funestareu
funestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
Condicional
funestaria
funestaries
funestaria
funestarÝem
funestarÝeu
funestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
funesti
funestis
funesti
funestem
funesteu
funestin
Imperfet
funestÚs
funestessis
funestÚs
funestÚssim
funestÚssiu
funestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat
funestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
funesta

funesti
funestem
funesteu
funestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
funestant
Participi
funestat
funestada
funestats
funestades