Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
frunzeixo
frunzeixes
frunzeix
frunzim
frunziu
frunzeixen
Imperfet
frunzia
frunzies
frunzia
frunzíem
frunzíeu
frunzien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
frunzí
frunzires
frunzí
frunzírem
frunzíreu
frunziren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
frunzir
frunzir
frunzir
frunzir
frunzir
frunzir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
frunziré
frunzirŕs
frunzirŕ
frunzirem
frunzireu
frunziran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
Condicional
frunziria
frunziries
frunziria
frunziríem
frunziríeu
frunzirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
frunzeixi
frunzeixis
frunzeixi
frunzim
frunziu
frunzeixin
Imperfet
frunzís
frunzissis
frunzís
frunzíssim
frunzíssiu
frunzissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit
frunzit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
frunzeix

frunzeixi
frunzim
frunziu
frunzeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
frunzint
Participi
frunzit
frunzida
frunzits
frunzides