Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fotjo
fotges
fotja
fotgem
fotgeu
fotgen
Imperfet
fotjava
fotjaves
fotjava
fotjŕvem
fotjŕveu
fotjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fotgí
fotjares
fotjŕ
fotjŕrem
fotjŕreu
fotjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fotjar
fotjar
fotjar
fotjar
fotjar
fotjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fotjaré
fotjarŕs
fotjarŕ
fotjarem
fotjareu
fotjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
Condicional
fotjaria
fotjaries
fotjaria
fotjaríem
fotjaríeu
fotjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fotgi
fotgis
fotgi
fotgem
fotgeu
fotgin
Imperfet
fotgés
fotgessis
fotgés
fotgéssim
fotgéssiu
fotgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat
fotjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fotja

fotgi
fotgem
fotgeu
fotgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fotjant
Participi
fotjat
fotjada
fotjats
fotjades