Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fossilitzo
fossilitzes
fossilitza
fossilitzem
fossilitzeu
fossilitzen
Imperfet
fossilitzava
fossilitzaves
fossilitzava
fossilitzŕvem
fossilitzŕveu
fossilitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fossilitzí
fossilitzares
fossilitzŕ
fossilitzŕrem
fossilitzŕreu
fossilitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fossilitzar
fossilitzar
fossilitzar
fossilitzar
fossilitzar
fossilitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fossilitzaré
fossilitzarŕs
fossilitzarŕ
fossilitzarem
fossilitzareu
fossilitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
Condicional
fossilitzaria
fossilitzaries
fossilitzaria
fossilitzaríem
fossilitzaríeu
fossilitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fossilitzi
fossilitzis
fossilitzi
fossilitzem
fossilitzeu
fossilitzin
Imperfet
fossilitzés
fossilitzessis
fossilitzés
fossilitzéssim
fossilitzéssiu
fossilitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat
fossilitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fossilitza

fossilitzi
fossilitzem
fossilitzeu
fossilitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fossilitzant
Participi
fossilitzat
fossilitzada
fossilitzats
fossilitzades