Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fornillo
fornilles
fornilla
fornillem
fornilleu
fornillen
Imperfet
fornillava
fornillaves
fornillava
fornillÓvem
fornillÓveu
fornillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fornillÝ
fornillares
fornillÓ
fornillÓrem
fornillÓreu
fornillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fornillar
fornillar
fornillar
fornillar
fornillar
fornillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fornillarÚ
fornillarÓs
fornillarÓ
fornillarem
fornillareu
fornillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
Condicional
fornillaria
fornillaries
fornillaria
fornillarÝem
fornillarÝeu
fornillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fornilli
fornillis
fornilli
fornillem
fornilleu
fornillin
Imperfet
fornillÚs
fornillessis
fornillÚs
fornillÚssim
fornillÚssiu
fornillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat
fornillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fornilla

fornilli
fornillem
fornilleu
fornillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fornillant
Participi
fornillat
fornillada
fornillats
fornillades