Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formulo
formules
formula
formulem
formuleu
formulen
Imperfet
formulava
formulaves
formulava
formulÓvem
formulÓveu
formulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
formulÝ
formulares
formulÓ
formulÓrem
formulÓreu
formularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
formular
formular
formular
formular
formular
formular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
formularÚ
formularÓs
formularÓ
formularem
formulareu
formularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
Condicional
formularia
formularies
formularia
formularÝem
formularÝeu
formularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formuli
formulis
formuli
formulem
formuleu
formulin
Imperfet
formulÚs
formulessis
formulÚs
formulÚssim
formulÚssiu
formulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat
formulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
formula

formuli
formulem
formuleu
formulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
formulant
Participi
formulat
formulada
formulats
formulades