Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formatjo
formatges
formatja
formatgem
formatgeu
formatgen
Imperfet
formatjava
formatjaves
formatjava
formatjŕvem
formatjŕveu
formatjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
formatgí
formatjares
formatjŕ
formatjŕrem
formatjŕreu
formatjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
formatjar
formatjar
formatjar
formatjar
formatjar
formatjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
formatjaré
formatjarŕs
formatjarŕ
formatjarem
formatjareu
formatjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
Condicional
formatjaria
formatjaries
formatjaria
formatjaríem
formatjaríeu
formatjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formatgi
formatgis
formatgi
formatgem
formatgeu
formatgin
Imperfet
formatgés
formatgessis
formatgés
formatgéssim
formatgéssiu
formatgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat
formatjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
formatja

formatgi
formatgem
formatgeu
formatgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
formatjant
Participi
formatjat
formatjada
formatjats
formatjades