Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formato
formates
formata
formatem
formateu
formaten
Imperfet
formatava
formataves
formatava
formatÓvem
formatÓveu
formataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
formatÝ
formatares
formatÓ
formatÓrem
formatÓreu
formataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
formatar
formatar
formatar
formatar
formatar
formatar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
formatarÚ
formatarÓs
formatarÓ
formatarem
formatareu
formataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
Condicional
formataria
formataries
formataria
formatarÝem
formatarÝeu
formatarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
formati
formatis
formati
formatem
formateu
formatin
Imperfet
formatÚs
formatessis
formatÚs
formatÚssim
formatÚssiu
formatessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat
formatat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
formata

formati
formatem
formateu
formatin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
formatant
Participi
formatat
formatada
formatats
formatades