Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
forjo
forges
forja
forgem
forgeu
forgen
Imperfet
forjava
forjaves
forjava
forjŕvem
forjŕveu
forjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
forgí
forjares
forjŕ
forjŕrem
forjŕreu
forjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
forjar
forjar
forjar
forjar
forjar
forjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
forjaré
forjarŕs
forjarŕ
forjarem
forjareu
forjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
Condicional
forjaria
forjaries
forjaria
forjaríem
forjaríeu
forjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
forgi
forgis
forgi
forgem
forgeu
forgin
Imperfet
forgés
forgessis
forgés
forgéssim
forgéssiu
forgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat
forjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
forja

forgi
forgem
forgeu
forgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
forjant
Participi
forjat
forjada
forjats
forjades