Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fonyo
fonyes
fonya
fonyem
fonyeu
fonyen
Imperfet
fonyava
fonyaves
fonyava
fonyŕvem
fonyŕveu
fonyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fonyí
fonyares
fonyŕ
fonyŕrem
fonyŕreu
fonyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fonyar
fonyar
fonyar
fonyar
fonyar
fonyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fonyaré
fonyarŕs
fonyarŕ
fonyarem
fonyareu
fonyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
Condicional
fonyaria
fonyaries
fonyaria
fonyaríem
fonyaríeu
fonyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fonyi
fonyis
fonyi
fonyem
fonyeu
fonyin
Imperfet
fonyés
fonyessis
fonyés
fonyéssim
fonyéssiu
fonyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat
fonyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fonya

fonyi
fonyem
fonyeu
fonyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fonyant
Participi
fonyat
fonyada
fonyats
fonyades