Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fonello
fonelles
fonella
fonellem
fonelleu
fonellen
Imperfet
fonellava
fonellaves
fonellava
fonellÓvem
fonellÓveu
fonellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fonellÝ
fonellares
fonellÓ
fonellÓrem
fonellÓreu
fonellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fonellar
fonellar
fonellar
fonellar
fonellar
fonellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fonellarÚ
fonellarÓs
fonellarÓ
fonellarem
fonellareu
fonellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
Condicional
fonellaria
fonellaries
fonellaria
fonellarÝem
fonellarÝeu
fonellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fonelli
fonellis
fonelli
fonellem
fonelleu
fonellin
Imperfet
fonellÚs
fonellessis
fonellÚs
fonellÚssim
fonellÚssiu
fonellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat
fonellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fonella

fonelli
fonellem
fonelleu
fonellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fonellant
Participi
fonellat
fonellada
fonellats
fonellades