Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fomento
fomentes
fomenta
fomentem
fomenteu
fomenten
Imperfet
fomentava
fomentaves
fomentava
fomentÓvem
fomentÓveu
fomentaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fomentÝ
fomentares
fomentÓ
fomentÓrem
fomentÓreu
fomentaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fomentar
fomentar
fomentar
fomentar
fomentar
fomentar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fomentarÚ
fomentarÓs
fomentarÓ
fomentarem
fomentareu
fomentaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
Condicional
fomentaria
fomentaries
fomentaria
fomentarÝem
fomentarÝeu
fomentarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fomenti
fomentis
fomenti
fomentem
fomenteu
fomentin
Imperfet
fomentÚs
fomentessis
fomentÚs
fomentÚssim
fomentÚssiu
fomentessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat
fomentat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fomenta

fomenti
fomentem
fomenteu
fomentin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fomentant
Participi
fomentat
fomentada
fomentats
fomentades