Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
follo
folles
folla
follem
folleu
follen
Imperfet
follava
follaves
follava
follÓvem
follÓveu
follaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
follat
follat
follat
follat
follat
follat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
follat
follat
follat
follat
follat
follat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
follÝ
follares
follÓ
follÓrem
follÓreu
follaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
follat
follat
follat
follat
follat
follat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
follar
follar
follar
follar
follar
follar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
follat
follat
follat
follat
follat
follat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
follarÚ
follarÓs
follarÓ
follarem
follareu
follaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
follat
follat
follat
follat
follat
follat
Condicional
follaria
follaries
follaria
follarÝem
follarÝeu
follarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
follat
follat
follat
follat
follat
follat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
folli
follis
folli
follem
folleu
follin
Imperfet
follÚs
follessis
follÚs
follÚssim
follÚssiu
follessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
follat
follat
follat
follat
follat
follat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
follat
follat
follat
follat
follat
follat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
folla

folli
follem
folleu
follin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
follant
Participi
follat
follada
follats
follades