Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
flueixo
flueixes
flueix
flu´m
flu´u
flueixen
Imperfet
flu´a
flu´es
flu´a
fluÝem
fluÝeu
flu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fluÝ
flu´res
fluÝ
fluÝrem
fluÝreu
flu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fluir
fluir
fluir
fluir
fluir
fluir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fluirÚ
fluirÓs
fluirÓ
fluirem
fluireu
fluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
Condicional
fluiria
fluiries
fluiria
fluirÝem
fluirÝeu
fluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
flueixi
flueixis
flueixi
flu´m
flu´u
flueixin
Imperfet
fluÝs
flu´ssis
fluÝs
fluÝssim
fluÝssiu
flu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t
flu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
flueix

flueixi
flu´m
flu´u
flueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fluint
Participi
flu´t
flu´da
flu´ts
flu´des