Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
flu´difico
flu´difiques
flu´difica
flu´difiquem
flu´difiqueu
flu´difiquen
Imperfet
flu´dificava
flu´dificaves
flu´dificava
flu´dificÓvem
flu´dificÓveu
flu´dificaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
flu´difiquÝ
flu´dificares
flu´dificÓ
flu´dificÓrem
flu´dificÓreu
flu´dificaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
flu´dificar
flu´dificar
flu´dificar
flu´dificar
flu´dificar
flu´dificar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
flu´dificarÚ
flu´dificarÓs
flu´dificarÓ
flu´dificarem
flu´dificareu
flu´dificaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
Condicional
flu´dificaria
flu´dificaries
flu´dificaria
flu´dificarÝem
flu´dificarÝeu
flu´dificarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
flu´difiqui
flu´difiquis
flu´difiqui
flu´difiquem
flu´difiqueu
flu´difiquin
Imperfet
flu´difiquÚs
flu´difiquessis
flu´difiquÚs
flu´difiquÚssim
flu´difiquÚssiu
flu´difiquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat
flu´dificat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
flu´difica

flu´difiqui
flu´difiquem
flu´difiqueu
flu´difiquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
flu´dificant
Participi
flu´dificat
flu´dificada
flu´dificats
flu´dificades