Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fito
fites
fita
fitem
fiteu
fiten
Imperfet
fitava
fitaves
fitava
fitÓvem
fitÓveu
fitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fitÝ
fitares
fitÓ
fitÓrem
fitÓreu
fitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fitar
fitar
fitar
fitar
fitar
fitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fitarÚ
fitarÓs
fitarÓ
fitarem
fitareu
fitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
Condicional
fitaria
fitaries
fitaria
fitarÝem
fitarÝeu
fitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fiti
fitis
fiti
fitem
fiteu
fitin
Imperfet
fitÚs
fitessis
fitÚs
fitÚssim
fitÚssiu
fitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat
fitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
fita

fiti
fitem
fiteu
fitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fitant
Participi
fitat
fitada
fitats
fitades