Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
finto
fintes
finta
fintem
finteu
finten
Imperfet
fintava
fintaves
fintava
fintÓvem
fintÓveu
fintaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fintÝ
fintares
fintÓ
fintÓrem
fintÓreu
fintaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fintar
fintar
fintar
fintar
fintar
fintar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fintarÚ
fintarÓs
fintarÓ
fintarem
fintareu
fintaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
Condicional
fintaria
fintaries
fintaria
fintarÝem
fintarÝeu
fintarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
finti
fintis
finti
fintem
finteu
fintin
Imperfet
fintÚs
fintessis
fintÚs
fintÚssim
fintÚssiu
fintessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat
fintat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
finta

finti
fintem
finteu
fintin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fintant
Participi
fintat
fintada
fintats
fintades