Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
femto
femtes
femta
femtem
femteu
femten
Imperfet
femtava
femtaves
femtava
femtÓvem
femtÓveu
femtaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
femtÝ
femtares
femtÓ
femtÓrem
femtÓreu
femtaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
femtar
femtar
femtar
femtar
femtar
femtar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
femtarÚ
femtarÓs
femtarÓ
femtarem
femtareu
femtaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
Condicional
femtaria
femtaries
femtaria
femtarÝem
femtarÝeu
femtarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
femti
femtis
femti
femtem
femteu
femtin
Imperfet
femtÚs
femtessis
femtÚs
femtÚssim
femtÚssiu
femtessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat
femtat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
femta

femti
femtem
femteu
femtin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
femtant
Participi
femtat
femtada
femtats
femtades